Žula

Žula nie len na pomníky

Pod označím žula sa predáva široká skupina prírodných kameňov vulkanického pôvodu. Patria sem najrôznejšie granity, mikrogranity, ruly, syenity, ryolity, diority, ale aj andezit, gabro, bazalt a mnohé ďalšie. Pre zákazníka je dôležité, že žuly majú vďaka obsahu kremičitanov odolnosť voči kyselinám, sú tvrdé, odolné voči vplyvom počasia a dajú sa zväčša vyleštiť do vysokého lesku. Práve pre ich pevnosť a chemickú odolnosť sa žuly používajú najčastejšie na výrobu pomníkov, namáhaných dlažieb a kuchynských pracovných dosiek.

Žula má zväčša zrnitú štruktúru, takmer vždy obsahuje aj čierne minerály, no má najrozmanitejšie farebné tóny, vybrať si môžete žulu zelenú, červenú, hnedú, čiernu, modrú aj pestro sfarbenú. Niektoré žuly obsahujú minerály, ktoré im dodávajú perleťový lesk, iné menia farbu podľa toho, z akého uhlu sa na ne dívate.

Okrem leštenej povrchovej úpravy sa dá žula opracovať aj flambovaním, pričom výsledný povrch je silne protišmykový a je ideálny ako exteriérová dlažba. Žula sa s obľubou používa na obklady alebo krb, na výrobu parapiet pre exteriér aj interiér, na schody, aj ako exteriérový obklad budov. V štiepanej alebo lámanej sa často uplatňuje v záhradnej architektúre.